خانه » سلامت » سرگیجه و نشانه های فشار خون پایین

سرگیجه و نشانه های فشار خون پایین

 سرگیجه و نشانه های فشار خون پایین

معمولاً در مورد فشار خون بالا, چندان حرف زده می شود چون میتواند موجب سکته‌ي قلبی, سکته‌ي مغزی و نارسایی کلیه‌ها بشود. اما فشار خون پایین که به آن هیپوتنشن هم گفته میشود نیز میتواند به بدن صدمه بزند.

 

زمانی فشار خون پایین هست که مقدار بالای فشار خون «فشار سیستولیک» 90 میلی‌متر جیوه یا کمتر باشد و مقدار پایین فشار خون «فشار دیاستولیک» 60 میلی‌متر جیوه یا کمتر باشد, به عبارت دیگر زمانی فشار خون‌تان پایین هست که دستگاه بالاترین مقدار فشار را 90 میلی‌متر جیوه یا کمتر و پایین‌ترین مقدار فشار را 60 میلی‌متر جیوه یا کمتر نشان دهد.

 

فشار خون هر شخصی می تواند گاهی افت کند و هیچ علامت قابل توجهی هم نداشته باشد. مثلاً تغییر حالت از اوضاع نشسته یا خوابیده به اوضاع ایستاده می تواند باعث افت فشار خون شود. برخی از افراد ممکن هست درست بعد از خوردن غذا یا در اثر ایستادن طولانی, فشار خون‌شان پایین بیاید.

 

اما شرایط خاصی نیز وجود دارد که میتواند موجب کاهش فشار خون پایدارتر شده و به سلامتی صدمه بزند. شرایطی چون بارداری, خونریزی شدید به علت صدمه و جراحات, گردش خون نامناسب ناشی از مریضی قلبی, ضعف همراه با کم آبی بدن, رژیم گرفتن برای کاهش وزن, شوک آنافیلاکتیک, عفونت خون و اختلالات غدد درون‌ریز مثل دیابت, نارسایی آدرنال و مریضی تیروئید

 

داروهای خاصی چون مهارکننده‌هاي بتا, دیورتیک یا ادارآور, ضد افسردگی‌هاي سه حلقه‌اي و داروهای اضطراب نعوظ هم میتوانند موجب کاهش فشار خون شوند. کمبود ویتامین B12 و اسید فولیک نیز ممکن هست موجب کم خونی شده و در نتیجه کاهش فشار خون را در بر داشته باشند. این که مدام فشار خون‌تان پایین باشد, مفید نیست. اگر فشار خون, خیلی پایین بیاید, بدنتان نخواهد توانست اکسیژن کافی برای عملکردهای حیاتی‌اش را دریافت کند.

 

کاهش سطح اکسیژن هم می تواند عملکرد قلب و مغز را مختل کرده و تنفس را هم دشوار کند. در مواردی خاص, آنهایی که فشار خون پایین دارند, ممکن هست هشیاری خود را از دست داده و یا دچار شوک شوند. به همین علت خیلی مهم هست که نسبت به علائم و علامت‌هاي فشار خون پایین, اطلاع داشته باشید و به موقع, تحت درمان قرار بگیرید.

 

احساس سرگیجه و سبکی در سر

فشار خون پایین موجب کاهش جریان خون به سمت مغز می شود. در نتیجه فراهم سازی اکسیژن مغز کم شده و احساس سرگیجه و سبکی سر به شما میدهد. این رخداد معمولاً با تغییر ناگهانی اوضاع بدن مثلاً ناگهان ایتادن بعد از بیدار شدن از خواب می‌افتد. اگر فشار خون‌تان خیلی پایین باشد, سرگیجه میتواند موجب غش کردن‌تان هم بشود.

 

احساس خستگی

فشار خون پایین میتواند روی سطح انرژی بدن اثر گذاشته و احساس خستگی ایجاد کند. جریان خون, نقش مهمی در ساخت انرژی در بدن دارد, چون اکسیژن و مواد مغذی لازم برای بدن را فراهم سازی میکند. میتوکندری‌هاي موجود در سلول‌ها برای فرآوری انرژی به مواد مغذی نیاز دارند.

 

وقتی جریان خون به علت کاهش فشار خون, ضعیف می شود, فرایند فرآوری انرژی دچاز اضطراب می شود که نتیجه‌ي آن احساس خستگی و ضعف هست. حتی اضطراب خواب هم میتواند با تغییر در حجم خون, به شما احساس خستگی بدهد. بیش از اندازه و مکرر بی‌انرژی بودن, هرگز علامت خوبی نیست, بنابراین با دکتر‌تان مشورت کنید.

سرگیجه و نشانه های فشار خون پایین

تپش تند قلب

اگر احساس تپش قلب یا تپش تند قلب داشتید, ممکن هست به علت کاهش فشار خون‌تان باشد. جریان خون ضعیف به سمت قلب, باعث اتقباضات نامنظم در قلب میشود. اگر قلب با مقدار کافی از خون, پُر نشود, با افزایش تپش, آن را جبران خواهد کرد. هم‌چنین ممکن هست سرعت نبض‌تان هم بالا برود و تنفس‌تان هم تندتر شود. حتی احتمالا متوجه تغییرات مکرر در دمای بدن خود شوید. وقتی پای قلب به میان می آید, هر تغییر غیرطبیعی باید توسط دکتر بررسی شود.

 

پوست سرد و رنگ پریده

سردی پوست و رنگ پریدگی آن «که ناشی از فعالیت بدنی نباشد», می تواند علامت دیگری از فشار خون پایین باشد, مخصوصا اگر همراه با افزایش تپش قلب و تنگی نفس باشد. این رخداد زمانی می‌افتد که خون کافی برای گردش در بدن «به دلیل افت فشار خون» وجود ندارد.

 

کاهش تمرکز

تمرکز نداشتن هم میتواند به افت فشار خون مربوط باشد. خون, اگر دچار افت فشار شود, با سرعت مناسبی به مغز نمیرسد; یعنی سلول‌هاي مغز, اکسیژن و مواد مغذی کافی برای عملکرد مناسب نخواهند داشت. در نتیجه فرد به سختی می تواند تمرکز کند. اگر ناگهان دچار احساس سردرگمی شدید و نتوانستید روی کاری که انجام می دهید تمرکز کنید, بهتر هست فشار خون‌تان را چک کنید.

 

تشنگی غیرعادی

احساس تشنگی یعنی بدنتان دچار کمبود آب شده هست که گاهی میتواند به علت افت فشار خون باشد. در واقع, تشنگی, شیوه‌ي بدن برای اعلام به شماست که باید آب بیشتری به بدن تان برسانید و خون‌تان به آب اکثر نیاز دارد که بتواند فشار خون را بالا ببرد. گرچه احساس تشنگی غیرعادی, لزوما به معنی افت فشار خون نیست. تب, تهوع, اسهال شدید, بهره گیری‌ي چندان از داروهای ادارآور و ورزش‌هاي شدید هم می توانند موجب کم آبی بدن شده و شما را دچار افت فشار خون کنند.

 

تاری دید

تاری دید, یکی از علامت‌هاي فشار خون پایین هست. تاری دید به عدم وضوح بینایی گفته میشود که موجب ناتوانی در شفاف مشاهده و تشخیص جزئیات می شود.کمبود اکسیژن و خون باعث کاهش فشار خون شده و چشم نمی تواند حرکت قابل توجهی انجام دهد. این که ناگهان دچار تاری دید شوید, وحشتناک هست, و تاثیرات آن میتواند بلند مدت یا حتی دائمی بشود. تاری دید می تواند به دلیل آب سیاه, جداشدگی شبکیه, نزدیک بینی و میگرن هم باشد, این علائم را نادیده نگیرید.

 

درمان فشار خون پایین یا هیپو تنشن

. عوامل کاهش فشار خون را بشناسید و تا حد ممکن از انها اجتناب کنید.

. اگر دشوار افت فشار خون‌تان, مربوط به مریضی خاصی هست, حتماً به دکتر مراجعه کرده و دارو و درمان‌هاي لازم ر در پیش بگیرید.

 

. چندان آب بنوشید تا دچار افت فشار خون ناشی از کم آب شدن بدن نشوید.

. اگر نشسته‌اید یا در حالت خوابیده هستید, ناگهان از جای‌تان بلند نشوید.

. وقتی می نشینید, پاهای‌تان را ضربدری رویهم نیندازید.

. غذا هاي سرشار از ویتامین B12 و اسید فولیک مصرف کنید تا دچار کم خونی نشوید.

. به طور مرتب ورزش کنید تا جریان خون بهتری داشته باشید.

. به انداز‌ه‌ي کافی بخوابید.

. سیگار نکشید چون باعث تضعیف گردش خون می شود.

. از دکتر‌تان بپرسید آیا می توانید مصرف نمک‌تان را کمی اکثر کنید, چون بدنتان به سدیم نیاز دارد تا فشار خون را در حد دلخواه حفظ کرده و از سیستم آدرنال پشتیبانی کند.

 

. تغذیه‌ي سالمی از تمام گروه‌هاي خوراکی داشته باشید.

. اگر افت فشار خون‌تان در عرض چند روز برطرف نشد, برای بررسی‌هاي اکثر به دکتر مراجعه کنید.

 

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*